Mám investovat do Bitcoinu a jiných kryptoměn? Bojím se, aby mi neujel vlak. V médiích o tom pořád mluví, ukazují příběhy lidí, co na tom královsky zbohatli. Na druhou stranu se bojím, abych o všechno nepřišel. Pokud se vám podobné otázky honí hlavou, tak je tento článek právě po vás. Poskytnu vám jiný úhel pohledu, než slýcháte v médiích. Zvažte to a sami se rozhodněte, zda chcete do kryptoměn investovat.
In cryto coins we belive
Bit coin či další kryto-coin je spíše beliefcoin. Není to ničím jištěný. Lidi tomu pouze dávají víru. Stojí to pouze na víře v to, že to má hodnotu.
Kryptoměny jsou virtuální měna. Na slovo virtuální jsme si možná až příliš zvykly, že zapomínáme, co znamená. Virtuální znamená reálně nexistující. Když bychom si přeložili první větu, tak dostname: Kryptoměny jsou reálně neexistující měny. Nezní to směšně?
Víra v rychlé a snadné zbohatnutí
Jak se říká, přání je otec myšlenky a myšlenka je první krok činu. Skoro všichni lidi si přejí zbohatnout a ideálně když by to bylo bez práce. Pokud mají příležitost a dostatek podobně smýšlejících lidí kolem sebe, tak tomu propadnou. To tady bylo vždy od vynálezu majetku. V takových momentech vždy přišla ekonomická bublina.
Že by cryptocurrencies bylo něco, kde bublina nepřijde? Při tulipánománii v Holansku také věřili, že kdo bude mít vice tulipánů, bude king. Při dot-com bublině také všichni věřili, že stačí koupit firmu, co má koncovku .com a že budou miliardáři. Ekonomicky to ale nedávalo smysl, reálná hodnota v tom téměř nebyla, ale lidi to kupovali jako šílení.
Pobláznění lidí při dot-com bublině to mělo jednu nedokonalost. Ti chytřejší se podívali na reálné zisky dotcom firem a vyděli, že kupovat 1 dolar zisku za 1000 dolarů je blbost. Splácelo by se vám to 1000 let. I kdyby ty firmy vyrostly, tak by se to splácelo třeba jen 100 let. Já vím, že se nikdo z těch lidí, co investovali do dot-com firem na reálné zisky nedíval. Proč taky, když si kupují budoucnost. Stačilo jim vidět, že cena za poslední rok obrovsky vyrostla, nic víc nepotřebovali. Ale i tak to byla vada na kráse této bubliny. Bitcoin tuto nedokonalost odstranil. Reálná hodnota bitcoinu není vůbec žádná.
Hra typu letadlo / Ponzi pyramid
Znáte hru typu “letadlo”? Zaplat 1000 USD za nesmysl a pak přesvěč dalších 10 lidí, aby si ten nesmysl také koupili a zaplatili každý 1000 USD. Ty z každé zaplacené 1000 USD dostaneš provizi 100 USD a dalších 100 USD se rozdělí mezi lidi v hierarchii nad tebou. Je to multilevel. Tedy po přesvědčení 10 lidí jsi na nule a pokud kdokoliv z tvých lidí přesvědčí další hráče, tak už na tom jen vyděláváš, a dokonce bez práce, protože na tebe makají ti pod tebou.
V bitcoinech se neplatí provize, ale funguje mediální tlak na všechny, kdo ještě nehrají, a zákon poptávky a nabídky. Díky tomu tato pyramida funguje. Bitcoinů je omezené množství. Pokud tedy přesvědčíte dostatek lidí, co si je také budou chtít koupit, tak cena bitcoinu vzroste. Nikdo je nebude chtít prodat za to, co je koupil. Ale když mu nabídnete více, tak už se nechá přesvědčit. Spolu s větším počtem lidí zapojených do letadla tedy roste i cena bitcoinu. Není to tak? Kdo nastartoval první, tak obrovsky vydělal. Kdo se přidá časem, take ještě vydělá, ale na konci bude hromada chudáků, kteří tam vloží peníze a bublina praskne a prodělají. Teď jenom hrajeme tu ruskou ruletu, zda to vyroste na dvojnásobek a nebo to spadne na polovinu.
No řekněte, neprodávají si bitcoiny mezi sebou jen investoři? Jedni mají pocit, že vyděli a chtějí včas z letadla vystoupit a jsou rádi, že našli blbce co to od nich koupí za 2x ceny. Nebo to dělají chytřeji, že prodají jen takovou část, aby dostali zpět své vložené peníze a zbytek si nechají na gamblig.
Co myslíte, že vám řeknou lidi, což tímto letadlem letí? Budou se do krve hádat, že to, co tady píši není pravda. Že budou bohatší než já. Ano, souhlasím s nimi a přeji jim to. Pokud budou mít štěstí, tak budou bohatší než já. Já jim jen nepřeji ten druhý scénář, který odmítají vidět.
Časování trhu aneb kdy vystoupit?
Když se budete bavit s jakýmkoliv investorem, který byl schopen svůj úspěch zopakovat, tak vám každý řekne, že trh se časovat nedá.
V současné době je bitcoin cap, tj. hodnota všech bitcoinů na celém světě jen 680bil dolarů. Tedy méně než je hodnota 1 jediné firmy jako je Apply, Facebook, Microsoft či Google. Dalo by se tedy říci, že do bitcoinu vložilo peníze zatím jen hodně málo lidí a je tedy další prostor pro růst.
Na druhou stranu je to už dlouho očividná bublina. Robert Shiller popsal, že je to bublina už v roce 2017. A co by se stalo, kdybyste v té době z bitcoinu vystoupili? Přišli byste o dalši roky růstu! Prodali byste příliš brzo.
Za dalších 5 let byste si ale mohli říkat, ještě že jsem z toho vystoupil takto brzo, protože když už se všichni rozhodli masově prodávat, tak trh zkolaboval a cena byla nula. Přišel bych úplně o všechno.
Peníze budoucnosti vs nestabilita hodnoty
Říká se, že jsou peníze budoucnosti. Ale marketing toho napovídá…
Kurz bitcoinu tolik kolísá, že se tím reálně ani nemůže dát platit. 1 den prodám dům za bitcoiny, druhý den se rozmyslím, chci si ho koupit zpět, ale hodnota bitcoinů už je jen na 2/3 toho domu. Mohu si namlouvat, že mi to nevadí, protože si možná za týden budu moci koupit 2 domy. Já bych ale takové transakce nedělal. Takto by se chovají jen 2 skupiny lidí – blázni a gambleři.
Na čem závisí cena bitcoinu? Jen to sledujte z povzdálí. Elon tweetne a cena letí o 30% nahoru. Pokud se Elon špatně vyspí a tweetne negativně, tak cena bitcounu letí zase zpátky dolů… Je to mediálně nafouknuté.
Jak se říká, že každý program má alespoň 1 bug, tak právě největší bug bitcounu je nestabilita jeho ceny. Kvůli tomu je to nefunkční program. Dovoluje vytvoření bubliny, která když splaskne, tak už bude bitcoin je v učebnicích dějepisu či jako dětská hračka. Reálně se tím platit nebude.
Je to jen “frajeřina”, říkat že to jde. Ano, jde. Můžete si přinést kufřík plný zlatých cihel a koupit si za ně Teslu, to take jde. Firmy ale reálně nemohou držet příliš mnoho bitcoinů právě díky jejich nestabilitě. Jak by se vám libílo, že budete měsíc pracovat za určité množství bitcoinů, ale reálně vám hrozí, že buď si za měsíční plat koupíte dům a nebo vám to take ani nebude stačit na nájem, natož na jídlo.
Už jsme to v historii měli mockrát. Aby ekonomika fungovala, aby fungovala směna produktů či práce za peníze, tak se ceny se uvádějí v něčem relativně stabilním, například v dolarech či eurech. Pokud je měna nestabilní, tak ceny rostou právě kvůli zajištění měnového rizika a ekonomika skřípe.
Co vám přinese platba v bitcoinech navíc o proti tomu, co již máte?
Většina plateb dnes probíhá virtálně přes bankovní aplikace, platební karty či jiné platební brány. Tady bitcoin nepřinese žádné zlepšení. Spíše tedy budete dělat to, že občas ve virtuálním světě převedete bitcoiny na USD či zpátky, ale v reálném životě budete platit v lokální měně.
Důvody růstu hodnoty a ceny?
Důvody růstu hodnoty? Nejsou. Bitcoin nemá reálnou hodnotu, má pouze cenu, kurz na burze.
Důvody růstu ceny? Čistě tržní - zákon poptávky a nabídky. Je toho omezené množství, ale pořád to jsou jen jedničky a nuly ve virtuálním světě. Musí to někdo chtít a uměle tomu dávat hodnotu. Hodnota je pouze v očekávání lidí, že to má hodnotu.
Pokud po tom bude více lidí toužit a chtít to koupit, cena poroste. Pokud to naopak všichni budou chtít prodat, cena spadne. To je zákon poptávky a nabídky. Dolní mez kam až to může spadnout není. Dolní mez pro bitcoin je nula. U firem na burze je to jiné, pokud firmy něco vyrábí a produkují zisk, tak to nespadne příliš pod roční zisk, co z toho plyne. U zlata to nespadne pod hodnotu, kdy to bude levnější než porcelán, aby si z toho lidi udělali umyvadlo a WC. Ale u bitcoinu? Tam to může opravdu spadnout až na nulu.
Naopak, bitcoin má ještě jeden pěkný paradox. Až cena bitcoinu spadne pod úroveň, kolik jsou náklady na provedení transakce. Tak nikdo nebude chtít dotovat zapisování transakcí do blockchainu (platit výpočetní výkon na serverech) a systém zkolabuje. Dá se tedy spočítat, jaká nenulová cena bitcoinu už vlastně znamená smrt.
Srovnání se zlatem
U zlata alespoň nějakou hodnotu máte. Je to vzácný kov. Můžete si z toho udělat krásný šperk, či pozlatit svojí sochu, abyste dali na odiv své bohatství. Některé věci nejdou vyrobit jinak, aniž byste při tom nechali “zmizet” trochu zlata.
Psychologicky se zlato používalo dlouhá staletí jako platidlo (tedy alespoň v západní kultuře, protože například královna ze Sábi když přišla do Egypta, tak rozdávala zlato horem dolem, protože pro ní nemělo hodnotu, nacházela ho ve své zemi až až). Díky této tradici má zlato psychologicky založenou důvěru v hodnotu. Jsme od mala naprogramovaní v to, že má zlato hodnotu.
Ale například Warren Buffet nevěří v to, že to má hodnotu. Říká, že když dám všechno zlato světa k sobě, tak se vejde do krychle o hraně 500m. Jak by mi to v životě pomohlo, když bych ho měl všechno jen já ve své garáži? Nijak, je to mrtvé. Je to jen hromada kovu.
Psychologická hodnota zlata je právě v tom, že je to vzácný kov. Když se z toho udělají mince (měna), tak je velmi těžké něco takového nafejkovat (vyrobit plagiát). To je ten hlavní důvod, proč se používalo zlato jako platilo. Protože drželo svoji hodnotu, udržovalo spravedlivé předávání hodnoty při obchodování. Nikdo si ho nemohl doma natisknout.
Dnes ochranu před falšováním garantují národní banky. Mince a bankovky mají ochrané prvky, aby se nedali jednoduše padělat. Je to zodpovědnost států hlídat, že hodnota ve kterou věříme v těchto bankovkách zůstane zachována. (Proto bylo možné udělat ten často napadaný krok a to odklon od zlatého standardu). To co reálně potřebujeme je důvěra, že měna má hodnotu a že se ta hodnota relativně drží. (Inflace do toho teď netahejme … to bude jiný článek).
Jinými slovy, peníze jsou důvěra ve stát, že když dnes například prodáte tunu pšenice (vyměníte tunu pšenice za peníze), tak že ty peníze neztratí hodnotu a za rok si budete moci za ně koupit zase cca tunu přenice (vyměnit peníze za odpovídající hodnotu, třeba za tunu pšenice).
Je to opravdu bezpečný přístav?
Opravdu si myslíte, že můžete držet hromadu bitcoinů a že si za ně v případě inflace něco koupíte? Reálně kupujete a prodáváte produkty a služby v měně daného státu. Obchody podléhají právnímu systému těchto států. Kdo ovládá zákony, právo a dodržování spravedlnosti, ten skutečně vládne.
Pokud to bude potřeba, není problém udělat z bitcoinu něco ilegálního, uvalit speciální daň na transakce v bitcoinech, či donutit obyvatele, aby ho za výkupní cenu odevzdali státu. Však si vzpomeňte na zrušení zlatého standardu z roku 1933, kdy Roosevelt vydal exekutivní nařízení, které každému obyvateli USA nařizovalo odevzdat veškeré zlato pod pokutou až 10 000 dolarů, 10 let vězení, nebo obojí.
Tisknout bitcoiny nejde, ale proč vzniká tolik kryptoměn?
Ano, nafouknout počet bitcoinů bez vynaložení výpočetního výkonu na těžbu jednoduše nejde. Dalo by se tedy říci, že se zamezilo tisknutí peněz ve velkém. Není to ale naopak tak, že bitcoin natisknul velké množství peněz, které hodil na trh a jen hlídá, že už se nebudou tisknout žádné další?
Lidská vynalézavost nezná mezí. Když nemohu tisknout bitcoiny, tak si založím další měnu. Proto je dnes tolik kryptoměn a budou vznikat další a další a ještě více rafinované kryptoměny.
No není to dokonalé vydělávání peněz? Když se vám podaří přesvědčit ostatní, aby věřili vámi natištěné měně, tak jste bilionáři. Ostatní naopak budou mít radost, že mají do čeho investovat a že na tom také vydělejí … Jen mám pocit, že až tato hra skončí, tak jeden zůstane vysmátý a ostatní budou brečet. Proč myslíte, že se drží v tajnosti, kdo je ten záhadný Satishi Nakamoto co na tom vydělal nejvíce?
Riziko regulací
Lokální měny podléhají daným státům a ty se zase zavázali MMF. Snaží se krotit inflaci a relativně zachovávat stabilitu měny. Už jsme to ale několikrát zažili, že v lokálním měnách může přijít měnová reforma. Úplně stejně může přijít regulace pro bitcoin – typu v Indii je bitcoin zakázaný, protože si myslí, že nelze podvádět indické lidi.
Někteří z nás se díváme na regulace jako na zlo. Ale opak je pravdou. Regulace jsou pro naše dobro, aby se zamezilo podvodům a ekonomika fungovala na relativně jistých základech, podporující vzájemnou směnu zboží a služeb.
Gamifikace pro bohaté
Každá doba má své hry pro lidi, co mají více peněz než potřebují. Peníze nepřináší štěstí, ikdyž si to hodně lidí myslí.
Co třeba ruská ruleta? Do revolveru se dá pouze jeden náboj. Náhodně protočíte zásobník a vystřelíte. Šance 1:6 že to nepřežijete. Ale pojďme z toho udělat zajímavější hru. Každý hráč se upíše, že když nepřežije, tak odkáže celý svůj majetek zbývajícím hráčům. Není to už zajímavější hra? Najednou je tu i šance, že královsky vyděláte.
Dnes je vše virtuální. Tedy nemusí nikdo umírat, jde tu jen o peníze. Buď přijdete o vše nebo královsky vyděláte. To je zajímavá hra, ne? Kdo by pracoval a vydělával, když je zajímavější a příjemnější se bavit. Nebudeme chodit hrát do kasína, ani sázet v loterii, protože to je nuda. To už dělali naši předci a dnes to dělá méně uznávaná část společnosti. Ale co takhle přijít s něčím novým? S něčím pro lidi, co mají peníze? No? Abychom se mohli předvádět, kdo jsme v tom úspěšnejší… A když se přeci dopředu neví, jak to dopadne, tak tomu nemůžeme říkat gamblig. Přeci je tu šance, že to gambling nebude a bude ze mně boháč.
Co tedy je a co už není gambling?
Kdo jiný než investoři bitcoiny používá?
V určitém období to dávalo smysl pro mezinárodní obchod. Poslat peníze a USA do Asie trvalo několik dní a za mezinárodní platební styk se strhávají nemalé poplatky. Tehdy ještě neexistovali bankovní služby, jako třeba Transferwise, které umožní platit realtime mezi všemi bankovními účty světa. Tehdy se se to řešilo tak, že jste převedli bitcoiny a platební transakce byla zrealizovaná. Dnes to ale nedává smysl kvůli obrovské nestabilitě bitcoinu.
V počátcích toho také masivně využíval černý trh, drogová mafie, CIA, … a všichni, kdo chtěli zůstat při platbách utajení. Mezinárodní sankce na některé státy najednou začali postrádat smysl, protože se dalo obchodovat bez sankcí v bitcoinech.
Dnes je většina transakcí pouze mezi investory. Když pomineme fakt, že si firmy dělají PR tím, že přijímají platby v bitcoinech. Realita je, že kvůli kolísání kurzu bitcoinu musíte zaplatit o dost více a přijímající firma to často stejně hned mění na běžné peníze.
Autor přísahá, že nevlastní žádné bitcoiny. Všem ostatním doporučuje držet v bitcoinech jen takovou část vašeho jmění, jakou jste ochotni použít na gambling v kasinu. Možná vyděláte 3x tolik ale take možná o vše přijdete.