Jak a za jakou cenu nakupovat akcie

July 15, 2021

Jedniná věc je jistá, že nemůžete časovat trh. Nikdy s jistotou neuhodnete, co se stane během další hodiny, dalšího dne, dalšího týdne. Sice vám někdo může vykládat, že se můžete věnovat technické analýze, ale i ona vám dává pouze domněnky založené na předchozím tvaru křivky (grafu). Žádná zázračná metoda jak z historických hodnot grafu předpovídat budoucnost neexistuje. (Jinak by to dělali všichni, byly by nejbohatšími lidmi na světě a nemuseli by ztrácet čas tím, že vás to předpovídání budoucnosti budou za peníze učit).

Vnitřní rozhovor schizofrenika

U akcie A: Tak už to kup. Až si všichni spočítají jaká je to příležitost, tak to vyskočí nahoru. Vždyť vidíš, že už cena letí nahoru. Kupuj, než to bude ještě dražší.

Za hodinu po té si říkáte, já jsem ale vůl. Ono to spadlo o další procento. Měl jsem to koupit až teď.

U akcie B: Ještě to nekupuj, počkej. Před 3 dny to bylo o 2 dolary níže, pořád to skáče sem a tam. Když to budeš 2 týdny sledovat, tak to půjde i níž, než před těmi 3 dny.

Za dva týdny. Já vůl, že jsem to nekoupil včas. Už jsem mohl mít zhodnocení 10%. Mám to teď koupit a nebo mám ještě čekat? Třeba to přeci jen spadne. Nebo to půjde ještě výše?

Základní problém je, že nevím zda nastane scénář A nebo B.

Kam se to pohne - nahoru nebo dolů?

Kdo rozhoduje kterým směrem to půjde? Trh. A trh jsou opice, co vždy dělají něco proti tvé logice. Je v tom i prvek náhody, vždy tě to může překvapit. Je potřeba být připraven na variantu, že cena půjde dolů i na variantu, že cena půjde nahoru. Z obojího musíš umět profitovat.

Pak jsou ale milníky, kdy je jasné co se stane. Bohužel v nich je trh efektivní a efekt se stane rychleji než stačíš zareagovat. Společnost reportuje hospodářské výsledky a podle nich je hned jasné, zda cena půjde nahoru a nebo dolů. Co ale není jasné, o kolik to půjde. U hospodářských výsledků mohou analytici počítat dopředu a podle reportované hodnoty si mohou dopočítat ti pohyb ceny. Pokud se ale reportuje nějaká špatná zpráva mimo plánované datum hospodářských výsledků, tak s tím dopředu nepočítají a reakce je často přehnaná. V druhé polovině případů je zase reakce pomalá a teprve když si to všichni spočítají, tak cena akcie klesá ještě další dny níže a níže.

Kupovat postupně

Jako velké investiční fondy. Vyberou si desítky až stovky společností, které podrobně sledují a analyzují. Postupem času navyšují pozice v těch “zajímavějších” a snižují pozice v těch “zajímavých o fousek méně”. Proč nekoupí od dobré firmy rovnou velký podíl? Nejsou si jistí, jak se zachová trh. Zda cena za měsíc spadne nebo se naopak zdvojnásobí. Proto přikoupí každý měsíc kousek. Tím budou mít zaručeno, že nakoupí za průměrný kurz z daného období. Pokud investují do stabilních a zralých firem, tak stačí počkat až se cena dostane nad průměr a už jsou v zisku.

Pokud investují do růstových firem a pokud si dobře vyberou, tak firma a tedy i cena akcie vyroste třeba i 10x. Ovšem u růstových firem je větší riziko, v jejich valuaci už se často počítá s tím, že vyrostou třeba 10x a vaše sázka je o tom, zda firma v příštích 10 letech skutečně vyroste 10x a nebo jen 6x a nebo 12x. Podle toho můžete hodně vydělat na růstu, ale i hodně ztratit, pokud se růst neuskuteční.

Pokud investuje do hodnotových firem - například elektrárny, vodárny, poskytovatelé internetu, mobilních dat,… tak většinou nepočítáte s velkým nezmáným růstem, ale řešíte, zda se vám investice při současné valuaci splatí a kolik přinese.

Jak to tedy kupuji?

Prostě to kupuji za cenu, která mi dává smysl. Kdybych za tuto cenu kupoval 100% dané společnosti, tak to pro mě musí být dobrá investice. Pokud nevím, zda vydělám či prodělám, tak si musím vzít více času na analýzu. Zjistit si více informací.

Před samotným nákupem si musím být jist, že jednám čistě racionálně (proto si i sepisuji argumenty, proč na tom vydělám). To aby se mi nestalo, že budu jednat v emoci, pod tlakem médií, zpráv apod.

Pokud jsem si jistý, že chci za danou částkou nakoupit akcie A. Tak jak tedy postupovat? Mám to koupit za tržní cenu hned teď?

Pokud nekoupíte, tak si budete vyčítat že jste to nekoupili, dokud to bylo levné a že jste čekali, až to bude ještě levnější ale to nenastalo. Pokud koupíte, tak si budete vyčítat, že cena klesla ještě níže, že jste to měli koupit později a levněji. Prostě ať uděláte co uděláte, vždy najdete důvod, proč si něco vyčítat a proč to šlo dokonaleji. Místo výčitek byste ale měli být spokojeni, že jste si koupili kus společnosti za dobrou cenu. To je, že jste využili příležistost, kterou jste hledali a čekali na ní několik měsíců. Podobně jako si kupujete rodiný dům. Jakmile ho máte a slouží vaší rodině, tak nemá smysl si vyčítat, že jste ho rok dříve či později mohli koupit levněji.

Pokud chci minimalizovat riziko, že nakoupím za nejdražší možný kurz z celého roku, tak mohu kupovat po částech. Koupím to teď pouze za polovinu peněz a druhou polovinu peněz si nechám až za 3 měsíce, či půl roku. Pokud cena spadne, tak výhodně přikoupím. Pokud cena vzroste, tak přikoupím sice dráž, ale v součtu už jsem v zisku, protože první koupená půlka se mi již zhodnotila.

Úplně nejhorší, co můžete udělat je, utratit všechny peníze, co chcete investovat hned. Protože pak když některá skvělá společnost spadne na ceně, tak nemáte za co přikoupit. (Tím se dostáváme k balancování mezi stocks vs bonds/cash).

Proč mi nevadí čekat třeba do druhého dne? Věřím, že pokud nenastane nějaká zásadní událost na trhu či kolem dané společnosti, tak se cena cca nezmění. Bude jen fluktuovat podle lokální nálady prodávajících a kupujících. Míru fluktuace zjistíte třeba z grafu ceny za předchozí rok. Když si provedete analýzu určité společnosti a nestihnete jeden den nakoupit, tak můžete nakupovat i další dny (raději vyloučit chybu, že jsem byl jeden den v určité emoci, než nákup uspěchat). Stejně tak není potřeba se každý den stresovat co se stalo kolem firem, které mi částečně patří. Pokud jsem si dobře vybral, tak mohou pouze sledovat hospodářské výsledky dle kalendáře a ostatní dny mohu spokojeně užívat života.

PS: u Small CAPs

Jeden obchodním může zcela zamávat s cenou, protože hodnota celé firmy je relativně malá. U každé akcie je zajímavá i “beta”, tj. zda akcie kolísá více než trh nebo méně. U hodně volatilních akcíí je někdy lepší sledovat kurz pár dní, zda nejvýšší peak v ceně neopadne. Vždy si ale zjistěte, kdy nastanou další eventy, které mohou z cenou zahýbat (například kdy se reportují výsledky).


Profile picture

Píše Jakub Černý zvědavý človíček, co rád objevuje, tvoří, poznává a raduje se ze života. Sledujte tento web na Facebooku.