Co se může ve světě změnit? Nový ekonomický řád.

July 11, 2021

Co se může ve světě změnit? Jaký může být nový světový řád? Co se může stát s mými investicemi v Číně, v Evropě, v USA?

Jedna světová měna nebo dvě?

Zatím na světových trzích vládne Dolar. Všichni kdo se chtějí připojit k této měnové dohodě a “americké” organizaci nazvané Světová banka a Mezinárodní měnový fond, musejí dodržovat určitá pravidla, aby jim ostatní státy byly ochotné půjčit. USA mají tu sílu, že mohou při hlasování cokoliv zamítnout.

Co se ale může stát, když tu bude někdo tak silný, že nebude nikomu nic dlužit, naopak všichni budou dlužit jemu? Takový stát může s klidným srdcem vystoupit z mezinárodních měnových dohod a začít žít svým vlastním měnovým životem. Spěje k tomu Čína, která je největším americkým věřitelem (a je si vědoma toho, že dlužné dolary brzy nebudou mít žádnou cenu, tj. umažou se inflací, která je ku prospěchu všech zadlužených států). Dále k tomu spěje Rusko, které neustále snižuje svůj státní dluh. Má jedno z nejnižších zadlužení na světě v poměru k HDP, pod 20%.

Proč Rusko a Čína skupuje zlato? Chtějí se odtrhnout od dolaru a mít svoji měnu zajištěnu nějakou reálnou hodnotou? V současné době má Rusko větší devizové rezervy ve zlatě než v dolarech.

V historii známe celou řadu případů, kdy některý stát vystoupil od mezinárodních úmluv, aby si ekonomicky pomohl. Však i měnová reforma v padesátých letech v Československu byla hlavně z toho důvodu, aby zlevnila pracovní síla, dali se natisknout peníze a za ně vybudovat slapská kaskáda, elektrárny, továrny … z nichž česká ekonomika žije dodnes (od dob socialismu jsme žádné velké vodárenské, ani energetické projekty v Čechách neměli - pokud nepočítáme dostavbu Temelína, což ale jen dojezd velké socialistické stavby).

Aby se něco takového dalo zrealizovat, je důležitá relativní nezávislost na ostatních světových mocnostech (neboli je potřeba relativní soběstačnost).

Boj o zdroje

Každá velmoc potřebuje zdroje energie, surovin a také odbytiště pro své produkty. Pokud je dostečně silná, bude o zdroje bojovat na úkor ostatních.

Ropa a zemní plyn. Už za druhé světové války Hitler věděl, že musí obsadit naleziště ropy u Kaspického moře. Stalin to také vědět a proto je potřeboval za každou cenu uchránit. Proto se tam strhla ta největší bitva. Spojená státy potřebovali íránskou ropu a proto jsme měli 2 války v Perském zálivu (dnes už víme že ze zmanipulivaných záminek).

Jak je to dnes? Čína také potřebuje ropu. USA a Evropa vyhlasili proti Íránu sankce a limituje odběry ropy. Čína toho s radostí využívá, podepsala 20letý kontrakt na odběr íranské ropy a naoplátku nabídla Íránu vojenskou ochranu. Tedy třetí válka v zálivu už nebude a nebo z toho vznikne světová válka Čína s Ruskem vs. USA s Evropou.

To samé evropské sankce proti Rusku. Rusko potřebuje prodávat své suroviny, ale pokud o ně Evropa nestojí, tak je s radostí nabídne Číně. Evropa se z tohoto hlediska chová nelogicky. Ale je to v zájmu Spojených států, protože ti nechtějí být v případném konfliktu proti Číně a Rusku sami, ale potřebují, aby se Evropa přiklonila na jejich stranu.

Elektřina Dosud platilo, že kdo ovládá Ropu a zemní plyn, tak ovládá energetické zdroje. Rusko má dost. Čína a Indie odebírá z Ruska a Blízkého východu, jsou s tím spokojeni a budují armádu, aby si to mohli ochránit. Spojené státy se naučili těžit břidlice. Je to sice drahé, ale také mají dost. Vypadá to, že problém má pouze Evropa, která je závislá na Rusku, což se některým nelíbí, ale už je na cestě nové zelené řešení. Všude možně rozmístit solární panely pomocí kterých vyrobí vodík. Ten se dá dobře skladovat a přepravovat, podobně jako zemní plyn.

Mobilní a IT infrastruktura Nedávno jsme v kauze Huawei viděli boje o 5G mezi Čínou a dalšími - USA, Evropa, Indie. Všichni si uvědomili, že Čína má technologický náskok a tedy i monopol a s tím související vliv. Proto se musel Huawei v USA zatrhnout a podporu dostávají domácí výrobci.

Výroba čipů. Převahu má Taiwan Semiconductors (TSM) a Samsung. Proto je v USA tak podporován Intel, který je sice o krok pozadu, ale snad je to jen otázka jednotek let. Je ve strategickém zájmu spojených států Intel podržet. Podobně si v Rusku Putin uvědomil, že se stávají závislí na čínských a amerických čipech a proto investoval do podpory domácích výrobců. (Vůbec není potřeba přes ně dělat špionáž. Úplně stačí, když nám je přestanou dodávat a kvůli tomu dostatečně ekonomicky zaostaneme).

Covid nám krásně ukázal, jaké problémy vzniknou, když by se zavřeli hranice mezi Evropou a Asií. Proto nás v budoucích letech čeká hromada podpůrných programů pro strategická odvětví.

Malé země jsou malí hráči ve hře velkých. Vždy se musíme připojit k někomu silnému, ale musíme si dobře vybrat. Historie nám ukázala, že nás kdejaká velmoc ráda zradí, pokud z toho bude mít sama prospěch. Ať to byl Mnichov 1938 nebo Jalta 1945, kde nás Churchil vyměnil se Stalinem za za Řecko a tak mělo Rusko svéru vlivu ve střední Evropě a britové v Řecku. Podobně jsme dopadli v roce 1968. Pokud jsme v něčí sféře vlivu, tak nás chrání (ikdyž si to někdo vykládá opačně). Teď jsme pro změnu zase ve svéře západu a ten nás chrání před Ruskem (ikdyž si to někdo vykládá opačně).

Odbytiště výrobků

Německo před druhou světovou válkou obrovsky posílilo díky technologickým inovacím. Tím získalo převahu, ale bohužel chtělo urvat moc příliš rychle ve válečném konfliktu.

Díky tomu jejich know-how a lidi přinášející inovace ukradli Spojené státy a Rusko. Tím získali na nějaký čas převahu.

Na chvíli je vystřídalo Japonsko.

Teď je na vrcholu v inovacích Jihovýchodní Asie, hlavně Čína.

Cílem každé velké firmy je růst a ten se nejjednodušeji dělá tak, že obsadíte další trhy, kterým prodáváte své výrobky. Tím HDP vašeho států ještě více povyroste. Pokud jste dost velcí a silní, tak si můžete silou vynutit monopol na zahraničních trzích. Spojené státy to dělali vojenským zásahem, který se maskoval přinesením demokracie do neamericky orientovaných zemí. Čína o tom ví své z dob opiové války a už nikdy nechce tuto potupu opakovat. Podobně Rusko má svojí zkušenost s uvolněním svéry vlivu v Evropě, kde se nedodržuje dohoda s USA s Gorbačovem a volný prostor obsazuje americká svéra vlivu.

Proto Čína chytře obsazuje trhy v Afrických a Jihoamerických zemích. Ve druhém kroku buduje silnou armádu, aby si dovedla svojí sféru vlivu chránit. (I když je politicky korektnější říkat, aby mohla hlídat světový mír a podporovat a chránit spřátelené slabé země. My z dob Sovětského Svazu o tom něco víme :).

Brzy nastane nový světový řád. Opět tu budou 2 mocnosti, které se budou vyvažovat. V historii se to střídá jako jin a jang, jako den a noc. Ideologie začne zářit, až ozáří všechny ostatní. Naroste jak to jen jde. Pak ale začne upadat kvůli svým vlastním vnitřním problémům a postupně zhasínat. To uvolní prostor nové ideologii.

Co s majetkem nepřátel v našem státě?

Co říká historie o uchování vaší “hodnoty”, která se nachází na území nepřátelského státu? Kolaborantům s nacismem se majetek zabavil. Emigrantům se také majetek zestátnil. Ale po 1989 se majetek emigrantům zase vrátil.

Těžko říci, jak by to dopadlo v případě uzavření USA nebo Číny do sebe. Také by mohli váš majetek na jejich území znárodnit. Ale je možné, že by se vaše děti dožili toho, že jim po letech majetek zase vrátí :o)

Proto je potřeba mít dostatečnou část majetku a investic v oblasti, kde žijete. A jen část, mít ve výnosnější části světa, ale s malým rizikem, že o něj z politických důvodů přijdete.

Zdroje


Profile picture

Píše Jakub Černý zvědavý človíček, co rád objevuje, tvoří, poznává a raduje se ze života. Sledujte tento web na Facebooku.